روایت دردهای زینب (س) - سوختن خیمه‌ها
نویسنده : رحمان نجفی
تاریخ : سه شنبه 10 دی 1392

عمر سعد مغرورانه به سوی خیمه‌ها آمده و اهل حرم را مورد خطاب قرار می‌دهد: «ای اهل بیت حسین! از خیمه بیرون آیید.»
زینب در مقابل صدای عمر سعد پاسخ داد: «عمر سعد! دست از ما بردار.» عمر سعد مجدداً ندا می‌دهد: «اهل بیت رسول خدا برون آیید تا شما را به اسارت راهی سازم.»
زینب در جواب او می‌فرماید: «ای عمر سعد! از خدا بترس و این قدر به ما ستم و ظلم روا مدار.»
عمر سعد صحنه را به نفع خویش دیده و بانگ برمی‌آورد: «چاره‌ای جز اسارت ندارید.»
دختر علی وقتی این سخن را می‌شنود، می‌گوید، «ما به اختیار خود از خیمه‌ها بیرون نمی‌آییم.»
عمر سعد، كینه‌ها در برابرش ظاهر شده و برای تصاحب ملك ری دستور می‌دهد تا خیمه‌های اهل بیت را آتش بزنند.

 

 

 


شعله‌های آتش، بر پیكر لرزان خیمه‌ها بوسه می‌زند. زینب به خدمت سید الساجدین امام علی بن الحسین (ع) رسیده و عرضه می‌دارد: «ای یادگار گذشتگان و پناه باقیماندگان! خیمه‌های اهل حرم را آتش زده‌اند. ما چه كنیم؟»
امام سجاد می‌فرماید: «از خیمه‌‌ها بیرون روید و به سوی بیابان ها فرار كنید.»
به فرمان امام، تمام زنان و كودكان درحالی كه گریه و فریاد می‌نمایند، سر به بیابان ها می‌نهند؛ ولی عقیلة بنی‌هاشم دركنار بستر امام سجاد (ع) ایستاده و خیره خیره به شعله‌های آتش می‌نگرد و گاهی نیز به امام می‌نگرد كه در اثر بیماری، قادر به حركت نمی‌باشد.

در بیرون خیمه، لشكر مشاهده می‌كنند زنی هر لحظه از خیمه بیرون می‌آید و دست های خویش را بر سرش نهاده و می‌نشیند و بر می‌خیزد. در مقابل این سؤال كه چه شده است كه چنین آشفته حال هستید؟ با اشك و آه می‌فرماید: «در میان خیام آتش گرفته. مریضی دارم كه قادر به حركت نمی‌باشد او حجت بالغة خداست».
از لشكر عمر سعد سربازی می‌گوید: «بانوی بلند قامتی را در كنار خیمه‌ای دیدم. در حالی كه آتش در اطراف آن خیمه شعله می‌كشید. آن بانو گاهی به طرف راست و گاهی به طرف چپ و گاهی به آسمان نگاه می‌كرد و دست هایش را بر اثر شدت ناراحتی به هم می‌زد. گاهی وارد آن خیمه می‌شد و بیرون می‌آمد. با سرعت به نزد آن بانوی مضطرب كه هر لحظه به دنبال امیدی می‌گشت، آمدم و گفتم: ای بانو! مگر شعلة آتش را نمی‌بینی؟ چرا مانند سایر بانوان فرار نمی‌كنی؟ صدای حزین او برآمد كه: درمیان خیمه بیماری دارم كه قدرت نشستن و برخاستن ندارد. چگونه او را تنها بگدارم و بروم، با اینكه آتش از هر سو به طرف او شعله می‌كشد؟
 برچسب ها: حضرت زینب سلام الله علیها، مقالات،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.


پایگاه جامع عاشورا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic