روایت دردهای زینب (س) - ورود به كربلا
نویسنده : رحمان نجفی
تاریخ : دوشنبه 14 فروردین 1391

 

كاروانی خسته و دل نگران، به سرزمین مقدس نینوا قدم می‌گذارد، زمان، سوم محرم الحرام سال 61 هجری است. در ورود به دشت غم و غصه، امام شخصی را جهت شناخت سرزمین می‌فرستد. امام، غیبت و شهادت در نظری هر لحظه حضور دارد، ولی به جهت همراهان خویش امر می‌كند كه: «بروید نام این سرزمین را سؤال كنید.»
نام های مختلفی را برای آن سرزمین می‌گویند: «غاضریه، شاطی الفرات، نینوا.» تا اینكه نام اصلی او را می‌گویند: «كربلا.»

 

 


امام دست های خویش را به آسمان بر می‌دارد و نجوا می‌نماید: «اللهم انی اعوذبك من كرب و البلاء!» یاد كلام جد و باب خویش می‌كند كه او را از كربلا خبر می‌دادند.
  پس، بر خیل فداییان خویش بانگ برآورد: «خیمه‌ها را همین مكان بر پا نمایید. اینجا قرارگاه ماست. اینجا محل ریختن خونهای ماست.» درمیان جمعیت، خواهر خود را می‌بیند كه غمگین نشسته و خیره خیره اطراف را زیر بال نگاه خود گرفته است. چهر‌ه‌اش از غم موج می‌زند. حسین به سوی او می‌آید و او را تسلی می‌دهد. صدای زینب حاكی از درد درون است كه می‌فرماید: «برادرم! بیا از این مكان برویم. از لحظه‌ای كه وارد این سرزمین شده‌ایم و نام كربلا را شینده‌ام، تمام غم های عالم روی سینه‌ام جمع شده‌اند ....!»

امام بر او آیه امید و اطمینان می‌خواند: «خواهرم! بر خدای متعال توكل بنما. هر چه هست، به دست اوست.»

سپس، دستور بر پایی خیام را صادر می‌كند؛ ولی زینب متحیرانه چشم دوخته كه چرا در درون درّه خیمه‌ها را بر پا می‌كنند. او شاهد جنگ های باب خویش امیرالمومنین (ع) در مقابل دشمنان دین بود و از خیمه گاه آن دوران به ذهن خویش تصویرهای زنده‌ای را به یاد دارد. در برابر امام خویش، با كمال متانت و ادب می‌پرسد: «پدرم، همیشه خیمه‌ها را درمكان بلندی برپا می‌كرد، چه شده است كه شما خلاف او عمل می‌كنید؟»
امام می‌فرماید: «خواهرم! آن موقع، درجنگ ها فتح و پیروزی وجود داشت، اما ما می‌دانیم كه این جنگ در نهایت به كشته شدن ما و اسیری رفتن اهل بیت پیغمبر خدا می‌انجامد. خواهرم! اگر قدری صبر نمایی، قضایا را خواهی فهمید، ولی باید تحمل و صبر نمایی.» زینب با شنیدن این جملات، پی به عمق واقعیت می‌برد و می‌داند كه روزگار وصل با حسین سررسیده و زمانی دیگر شروع محنت و مصایب است.

 

برچسب ها: حضرت زینب سلام الله علیها، مقالات،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.


پایگاه جامع عاشورا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic