آنچه در روز میلاد حضرت زینب(س) گذشت
نویسنده : رحمان نجفی
تاریخ : پنجشنبه 18 فروردین 1390

آنچه در روز میلاد حضرت زینب(س) گذشت

سال ششم هجری و سال صلح حدیبیه است. سورة‌ فتح كه اعلام ظفر و پیروزی است، نازل گردیده است.
در مدینه، شهرنبوّت، روز پنجم جمادی الاولی، خانة گِلی دختر پیغمبر، جلوه‌های نور را از خود بر پیكری خسته جهان می‌گستراند. از طلعت ستارة درخشان عصمت و طهارت، مدینه به خود می‌بالد و شور و شعف وصف نشدنی، به خود گرفته است.
در قندان نور، مادرش او را به محضر خورشید امامت و ولایت امیر المومنین (ع) می‌آورد و از او نامگذاری مولود مدینه را می‌طلبد. حضرت امیر با خوشحالی می‌گوید: «من بر پیغمبر در نامگذاری او سبقت نمی‌گیرم، بگذار تا پیغمبر از سفر خویش برگردد».
پیغمبر اكرم (ص) از سفر بازمی‌گردد و طبق معمول، اولین مكانی كه وارد می‌شود، منزل مقدس فاطمه (س) می‌باشد، كه او را ازمولود دخترش اطلاع می‌دهند. پیغمبر خوشحال و خندان است كه برادرش جبرئیل بر او نازل می‌گردد و سلام خویش را به محضر رسول خدا ابراز می‌دارد: «یا رسول الله! خداوند متعال می‌فرماید نام این مولودت را زینب بگذار. یا رسول الله! بشنو مصائب این دختر را ...... »
پیغمبر اشك می‌ریزد و جمعیت، متحیّرانه نظاره می‌كند؛ كه چرا پیغمبر در این ساعات فرح و انبساط گریه می‌كند؟!
پیغمبر رو به خانوادة‌ خویش می‌نماید و می‌فرماید: «هر كس بر زینب گریه كند، اجر و ثوابش همانند كسی است كه بر برادرانش (حسن وحسین) گریه نموده باشد. مبادا كسی این نازدانه را آزار و اذیتّی برساند. من الان از جبرئیل امین شنیدم كه بر این دختر مصائبی كمر شكن خواهد رسید.»

 


شرح درد زینب (س) از كلام رسول خدا (ص)

چنان دلبستة‌ حسین است كه هیچ مانع او نمی‌گردد، شیدا و والة‌ اوست. هر لحظه‌اش حسین بود، هر لحظه كه از او دور می‌شد، بسیار می‌گریست. از هجر و دوری او بسیار آزرده و غمگین می‌گشت. مادرش فاطمه زهرا روزی در محضر رسول اكرم (ص) عرض كرد: «پدر عزیزم! شگفت محبتی خارج از حد بین این خواهر و برادر است. طوری كه زینب اگر ساعتی بوی حسین را استشمام ننماید، جانش از تنش تهی می‌گردد.»
پیغمبر كه به سخنان دختر گوش دل سپرده بود، آه دردناكی كشید و درحالی كه اشك بر رخسار مبارك او جاری گشته بود، فرمود:
« فاطمه جان! نور دیدگانم! این دخترك من به هزار گونه تعب و رنج و الم و درد دچار می‌گردد و به انواع مصائب و بلایا گرفتار خواهد شد.»

 برچسب ها: حضرت زینب سلام الله علیها، مقالات،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.


پایگاه جامع عاشورا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات