آمار و اطلاعات دقیق از عملکرد زنان در عاشورا
نویسنده : رحمان نجفی
تاریخ : جمعه 30 تیر 1391

آمار و اطلاعات دقیق از عملکرد زنان در عاشورا

 پیرامون زنان در حادثه كربلا در دو محور سخن مى‏توان گفت:یكى آنكه آنان چند نفر و چه كسانى بودند،دیگر آنكه چه نقشى داشتند.

زنانى كه در كربلا حضور داشتند،برخى از اولاد على«ع»بودند،و برخى جز آنان،چه از بنى هاشم یا دیگران.

زینب،ام كلثوم، فاطمه،صفیه،رقیه و ام هانى،از اولاد«ع»بودند،فاطمه و سكینه،دختران سید الشهدا«ع» بودند،رباب،عاتكه،مادر محسن بن حسن،دختر مسلم بن عقیل،فضه نوبیه،كنیز خاص امام حسین«ع»و مادر وهب بن عبد الله نیز از زنان حاضر در كربلا بودند.(1)

 

 

 پنج نفر زنی كه از خیام حسینى به طرف دشمن بیرون آمدند،عبارت بودند از:كنیز مسلم بن عوسجه،ام وهب زن عبد الله كلبى،مادر عبد الله كلبى،مادر عمر بن جناده،زینب كبرى«ع».

 زنى كه در عاشورا شهید شد،مادر وهب بود،بانوى نمیریه قاسطیه،زن عبد الله بن عمیر كلبى كه بر بالین شوهر آمد و از خدا آرزوى شهادت كرد و همانجا با عمود غلام شمر كه بر سرش فرود آورد،كشته شد.

 

در عاشورا دو زن از فرط عصبیت و احساس،به حمایت از امام برخاستند و جنگیدند:

یكى مادر عبد الله بن عمر كه پس از شهادت فرزند،با عمود خیمه به طرف دشمن روى كرد و امام او را برگرداند.دیگرى مادر عمرو بن جناده كه پس از شهادت پسرش،سر او را گرفت و مردى را به وسیله آن كشت،سپس شمشیرى گرفت و با رجزخوانى به میدان رفت،كه امام حسین«ع»او را به خیمه‏ها برگرداند.(2) دلهم،دختر عمر(همسر زهیر بن قین) نیز در راه كربلا به اتفاق شوهرش به كاروان حسینى پیوست.

زهیر بیشتر تحت تأثیر سخنان همسرش حسینى شد و به امام پیوست.رباب،دختر امرء القیس كلبى،همسر امام حسین«ع»نیز در كربلا حضور داشت،مادر سكینه و عبد الله.زنى از قبیله بكر بن وائل نیز حضور داشت،كه ابتدا با شوهرش در سپاه ابن سعد بود،ولى هنگام حمله سپاهیان كوفه به خیمه‏هاى اهل بیت،شمشیرى برداشت و رو به خیمه‏ها آمد و آل بكر بن وائل را به یارى طلبید.

 

زینب كبرى و ام كلثوم،دختران امیر المؤمنین«ع»،همچنین فاطمه دختر امام حسین«ع» نیز جزو اسیران بودند و در كوفه و...سخنرانیهاى افشاگر داشتند.

 

مجموعه این بانوان، همراه كودكان خردسال،كاروان اسراى اهل بیت را تشكیل مى‏دادند كه پس از شهادت امام و حمله سپاه كوفه به خیمه‏ها،ابتدا در صحرا متفرق شدند،سپس بصورت گروهى و اسیر به كوفه و از آنجا به شام فرستاده شدند.

 

پى‏نوشتها

1ـ زندگانى سید الشهدا،عمادزاده،ج 2،ص 124،به نقل از لهوف،كبریت احمر و انساب الأشراف .

2ـ همان،ص .236
برچسب ها: حضرت زینب سلام الله علیها، مقالات،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.


پایگاه جامع عاشورا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic