زینب بیدادگر و بیدارگر
نویسنده : رحمان نجفی
تاریخ : چهارشنبه 7 آبان 1393
زینب بیدادگر و بیدارگر


 


 
آن گلهای زیبا و پرطراوت بهار را دیده اید كه چگونه به فضای اطراف خود جان می بخشند و همه جا را آكنده از زیبائی و لطافت می سازند؟ و آیا تا به حال دیده اید كه ناگهان تندبادی خشمگین و بیرحم می وزد، گلهای زیبا را از شاخه های درختان جدا می سازد و بر زمین می افكند. هنگامی كه آن گلبرگهای زیبا روی زمین پراكنده می شود آن باغبان شوریده را مشاهده كنید كه با چه حسرت و اندوهی به آن گلبرگ های زیبا می نگرد.
قطرات اشكهایش را ببینید كه آرام آرام بر گونه اش سرازیر می شود . باغبان خوب می داند كه دقایقی پس از آن زیبائی و طراوت باغش با ریختن گلبرگها از بین می رود و دیگر از آن عطر مست كننده خبری نخواهد بود. و زینب (س) نیز همچون آن باغبانی شوریده حال ناظر پرپر شدن گلهای زیبائی بود كه جهان را عطرآگین می ساختند و نمونه های كاملی از فضیلتهای انسانی بودند. زینب در دنیائی پر از نامردی، پلیدی و فریب صلای آزادی و انسانیت سرداد و از فضیلت های انسانی و ارزش تعالیم اسلام سخن گفت و مردمی را كه دست خویش را بجنایت آلوده و بعد ابلهانه بركرده های خویش افسوس خورده و بر سوگ نشسته بودند بباد ملامت گرفت .

* هوش و ذكاوت:
 

در اهمیت هوش و ذكاوت آن بانوی بزرگوار همین بس كه خطبه طولانی و بلندی را كه حضرت صدیقه كبری فاطمه زهرا (س) در دفاع از حق امیرالمؤمنین (ع) و غصب فدك در حضور اصحاب پیغمبر اكرم (س) ایراد فرمودند، حضرت زینب (ع) روایت فرموده است كه حضرت زینب علیهاالسلام با اینكه دختری خردسال (یعنی هفت ساله یا كمتر) بود، این خطبه عجیب و غرّاء كه محتوی معارف اسلامی و فلسفه احكام و مطالب زیادی است را با یك مرتبه شنیدن حفظ كرده و خود یكی از راویان این خطبه بلیغه و غراء می باشد.

* فصاحت و بلاغت:
 

كلمات و فرمایشات گهربار آن حضرت در خطبه هایی كه از آن حضرت روایت شده، خود قوی ترین دلیل بر كمال فصاحت و بلاغت آن بانوی بزرگوار می باشد . همان بانویی كه امام سجاد(ع) در حق ایشان فرمودند : «ای عمه! شما الحمدلله بانوی دانشمندی هستید كه تعلیم ندیده ، و بانوی فهمیده ای هستی كه بشری تو را تفهیم ننموده است .»
در اینجا مروری كوتاه به قسمتی از خطبه آن حضرت در مجلس یزید كه یكی از بزرگ ترین حركتهای آن حضرت، در واقعه كربلا بود كه دستگاه حكومت بنی امیه را به شدت لرزاند می كنیم:
«به خدا قسم ای یزید ، هر چه كردی بازگشت آن به سوی خودت خواهد بود، چرا كه تو جز پوست خود نشكافتی و جز گوشت خود ندریدی .
ای یزید ! در آن روزی كه خداوند بدنهای پاك شهیدانمان را حاضر می كند تا حقوق خود را از ستمگر بستاند ، تو بر رسول خدا (ص) وارد خواهی شد ، اما می دانی در چه حالی؟ در حالیكه خون عزیزان او را ریخته و حرمت ذریه او را از بین برده ای . آری ای یزید ! از این پیروزی ظاهری كه به دست آورده ای ، غرق شادی مشو، و آن عزیزان را كه در كربلا به خاك و خون كشیده ای ، مغلوب و مرده مپندار. و ای یزید! برای تو همین بس كه حاكم در آن روز خداوند ، و دشمن تو پیامبر خدا، و یاور و پشتیبان اهل بیت جبرئیل باشد . و به زودی كسی كه این مقام را برای تو زینت داده و تو را بر گردن مسلمین سوار كرده است (یعنی معاویه) ، خواهد دانست كه چه جانشین بدی برای خود تعیین كرده و در روز جزا درخواهید یافت كه بدترین مكان از آنِ كیست؟ و بدبختی و ضعف و زبونی شامل چه افرادی خواهد شد.
حضرت زینب (س) بزرگ بانوی جهان اسلام ، بیدادگر و ادامه دهنده حادثه عاشورا و دارنده دانشهای دو جهان و به گفته امام سجاد (ع): "دانای بدون آموزگار و فهمیده بدون فهماننده" بود. الگوی راستین وی ، بانوی دو جهان ، حضرت فاطمه (س) مادر وی بوده است . زینب (س) در دامان پر مهر و معنویت فاطمه (س) از سرچشمه معارف اسلامی و قرآنی سیراب گشت . رسالت راستین زینب هنگامی آغاز گردید كه پس از به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن از یارانش با ایراد سخنان آتشین به بیدارگری مردم كوفه و ستیز با ستمكاران و یزیدیان پرداخت...
پس از واقعه خونبار كربلا نقش ایشان روند تازه تری یافت . آن حضرت در این دوران ضمن حضور در كاروان اسرای كربلا در برابر حكام جور قرار گرفتند و به افشاگری ظلم و ستم وارد بر آل طه از سوی خاندان امیه پرداختند. آن حضرت در این دوران سخت با حضور در كاخ برخی حكمرانان جور زمان مانند یزید و ابن زیاد ، با تأكید بر حقانیت طریق آل محمد بر سخنان و تبلیغات مسموم خاندان امیه درباره بنی هاشم خط بطلان كشیدند.
صدیقه توانا، عقیله دودمان وحی ، تربیت شده خاندان نبوت ، حضرت زینب كبری(س) است . همو كه در بزرگواری و كرامتش بسیار سخن ها گفته و نوشته اند . او نمودار حق و جهاد در راه خدا و نگهدارنده ایمان و عقیده ، قهرمان دلیری و شجاعت ، جلوه فصاحت و بلاغت ، شعله ستیزه جوی باطل و آتش افشان حق در برابر نیروهای ستمگر و كوبنده دژخیمان زورگو است .
زینب (س)تجسم زهد ، ورع، علم ، عفاف و شهامت و عقیله طاهره ، متعلق به اخلاق الهی است . این بزرگوار (س) راه مقاومت در برابر باطل را به امت نشان داد و فداكاری در راه خدا و چشم پوشی از همه چیز را در راه برافراشتن پرچم حق به همه یاد داد . ایثار ، فداكاری ، صبر و بردباری ، علم وسیع و دانش وافر ،سخنان سنجیده و منطقی او در فرصت های حساس توأم با آن مظلومیت و ستم های جانكاهی كه به او وارد آمده است ، از او چهره یك شخصیت بی نظیر ، رزم آور شجاع ، جهاد گر بی باك و سخنور توانا را در قلوب و اذهان ترسیم نموده است كه تا چرخ زمان حركت دارد ، تا نسل ها در روی زمین حیات دارند و تا زمین دور خورشید می گردد این چراغ فروزان ، نورافكن جهانیان و نسل های آینده خواهد بود.

* كرامات
 

به غیر از انوار مقدسه چهارده معصوم (ع) ، در میان خاندان رسالت و اهل بیت گرامی پیامبر اكرم (ص)، افرادی هستند كه در نزد خداوند متعال دارای رتبه و منزلت رفیع و والایی می باشند و توسل به ایشان ، موجب گشایش مشكلات و معضلات امور دیگران است . مانند حضرت اباالفضل (ع) كه حتی در موارد زیادی مسیحیان به آن حضرت متوسل شده و به بركت توسل به آن حضرت مشكلاتشان حل گردیده و به حوائج و خواسته های خویش نائل گردیده اند . حضرت زینب (س) نیز بانویی بزرگوار از این دودمان پاك است كه توسل به آن حضرت برای حل مشكلات بسیار تجربه شده است و كرامات بسیاری از آن بانوی گرامی نقل شده است.
منبع: نشریه فصل رویش ویژه نامه اعتكاف

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.


پایگاه جامع عاشورا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic