عقیله بنی هاشم
نویسنده : رحمان نجفی
تاریخ : چهارشنبه 29 بهمن 1393

عقیله بنی هاشم

نویسنده: طیبه عطایی
حضرت زینب كبری(سلام الله علیها) در پنجم جمادی الاولی سال پنجم یا هفتم هجری، در شهر مدینه به دنیا آمد.[1] وقتی ایشان متولد شد، حضرت زهرا(سلام الله علیها)، او را نزد حضرت علی(علیه السلام)آورد و و به آن حضرت گفت که نامی بر این مولود بگذار. حضرت فرمودند که من بر پیغمبر خدا سبقت نمی‌گیرم. در این موقع رسول خدا(صلی الله علیه واله) به سفر رفته بودند وقتی از سفر برگشتند، علی(علیه السلام)به ایشان عرضه داشت که خدا به دخترت زهرا، دختری داده شما نام او را تعیین فرمائید. پیغمبر(صلی الله علیه واله) فرمودند فرزندان فاطمه، فرزندان من است و اختیارشان با پروردگار است. لذا منتظر وحی خدا می‌باشم. در همان وقت جبرئیل نازل شد و عرض كرد: خدا تو را سلام می‌رساند و می‌فرماید نام این نوزاد را زینب بگذار زیرا ما در لوح محفوظ این نام را برای این مولود نوشته‌ایم.[2]

ویژگی‌ها حضرت زینب(سلام الله علیها)

حضرت زینب(سلام الله علیها) ملقب به، عقیله بنی هاشم و عقیله الطالبین بود. عقیله، زن كریمه را می¬گویند كه در بین فامیل بسیار عزیز و در خاندان خود ارجمند باشد.[3]
حضرت زینب(سلام الله علیها) چهره¬ای نورانی همچون ماه داشت. پیامبر(صلی الله علیه واله) در هنگام تولد او فرموده بود به همه حاضرین و غائبین امتم بگوید كه این دختر را محترم بدارند كه نمونه و نماینده خدیجه كبری(سلام الله علیها) است.[4]
حضرت سجاد(علیه السلام)در وصف عمه‌اش زینب(سلام الله علیها) فرمود:
«انتِ بحمدالله عالمةٌ غیرُ مُعَلَّمة، فَهِمَةٌ غیرُ مُفهمَة»
«عمه جان! به حمدالله، دانش تو دانشی الهی است و فهمی كه در قلب شریف تو وجود دارد از منبع فیض الهی است»[5]
ایشان به مدت پنج سال، وجود مبارك پیامبر اكرم(صلی الله علیه واله) و فامه زهرا(سلام الله علیها) را درك كرد و این پنج سال فرصتی بود كه از نور وجود این دو دردانه زمان بهره گیرد، در دامان پر مهر و عطوفت آنان رشد نماید، از جرعه‌های معرفت سیراب شود و حدیث صبر و استقامت در دفتر وجودش بنگارد.
هنگام تولد حضرت زینب(سلام الله علیها)، رسول خدا(صلی الله علیه واله) او را بوسید و صورت به صورتش گذاشت و ‌فرمود:
جبرئیل، به من خبر داده كه این دختر، در مصیبت‌ها و بلاها و شدائد، شریك حسین(علیه السلام)من است. هر كس بر زینب گریه كند، اجر و ثوابش مانند كسی است كه بر برادرانش حسن و حسین(علیه السلام)گریه نموده باشد.[6]
آن حضرت، در طول حیات خود، همراه با امامان زمان خویش در مسائل سیاسی و اجتماعی شركت فعال داشت و تا آخرین لحظات در كنار آنها بود.
1- نیابت از امام حسین(ع): از ویژگی‌های حضرت زینب(سلام الله علیها)، نیابت از امام حسین(علیه السلام)می‌باشد و از جمله القاب آن مخدره نائبه الحسین(علیه السلام)است.[7] این ویژگی مخصوص زینب كبری(سلام الله علیها) بوده است.
2- همراهی در سفر کربلا: هنگام حركت به سوی كربلا، همراه برادر عازم این سفر پر بلا شد تا برادرش را در انجام امر الهی با صبر و استقامت یاری كند. حضرت ابا‌ عبدالله الحسین(ع)، در واپسین لحظات عمر شریف خود سفارشاتی به خواهر نمود و رسالت تبلیغ واقعه کربلا را بر دوش ایشان گذارد و زینب كبری(سلام الله علیها) هم در انجام رسالت خویش زره‌ای كوتاهی نكرد و هر چه در توان داشت به كار برد تا اسلام زنده بماند.
3- پس از شهادت برادر: مهمترین خدمت حضرت زینب(سلام الله علیها)، پس از شهادت امام حسین(علیه السلام)هدایت و رهبری، حفاظت و مراقبت از اسراء، دلداری دادن به شهید داده‌ها و همچنین حفاظت از جان امام سجاد(علیه السلام)و رساندن پیام عاشوراء و شهداء كربلاء به گوش جهانیان بود. او با خطبه‌های خود توانست از اسلام و حیثیت آن دفاع كند و پاسخ گوی یاوه سرایی‌های یزید و یارانش باشد. ایجاد تحول و انقلاب در كوفه و شام و جاهای دیگر، و بسیاری از كارها كه حضرت زینب كبری(سلام الله علیها) در جریان اسارت انجام داد، تنها بخشی از خدمات آن مخدره در قیام عاشوراء بود، اگر زینب كبری(سلام الله علیها) آن خدمات ارزنده را به اسلام ارائه نمی‌داد، نهضت عاشورا، راهبری پس از شهادت سیدالشهداء نمی‌داشت، اسرا و خصوصاً اطفال، جانشان در خطر قرار می‌گرفت و امام سجاد(علیه السلام)كه جانشین امامت بعد از امام حسین(علیه السلام)بود از خطر مرگ حفظ نمی‌شد و پیام كربلاء به شهرهای دیگر ابلاغ نمی‌شد و در نتیجه نهضت عاشورا، پایان خوب و پیروزمندانه‌ای نمی‌داشت.
عمر شریف این بانوی بزرگوار 56 سال است. در آخر عمر ایشان در مدینه منوره، قحطی پیش آمد. شوهرایشان، جناب عبدالله بن جعفر مزرعه‌ای در شام داشت. ناچار به اتفاق او به شام حركت كردند و در آنجا حضرت زینب(سلام الله علیها) از دار دنیا رفت. قبر شریفش هم در همان محوطه‌ای كه متعلق به عبدالله بن جعفر بود دفن گردید. وفات آن مخدره در چهاردهم ماه رجب در سن 62 گفته شده است و بعضی پنجم ماه رجب 62 را به عنوان تاریخ وفات ایشان ذکر کرده اند.[8] ولی در خصوص مكان و قبر آن حضرت اختلاف است.
در جنوب شرقی دمشق در هفت كیلومتری آن، شهری وجود دارد بنام شهر زینب. این محل كه راویه نام دارد، بدون تردید محل دفن شخصی به نام ام‌الكلثوم است. اما بین علما اختلاف نظر وجود دارد که این شخص کیست؟
عده‌ای می‌گویند آن¬كه در راویه دفن است، یکی از امامزاده هاست ولی زینب کبری نیست. برخی دیگر می¬گویند ام‌الكلثوم کنیه حضرت زینب است و راویه قبر زینب کبری است. عده‌ای دیگر از علما نظرشان بر این است كه زینب كبری در مدینه مدفون می‌باشد. مرحوم سید محسن امین در جلد سی و سوم اعیان الشیعه چنین نظری دارد.
روایاتی هم در کتاب¬های طراز المذهب، بحر المصایب، انوار الشهاده وجود دارد که یه استناد آنها می‌توان گفت که زینب كبری(سلام الله علیها) در هفت كیلومتری دمشق، در روستای راویه مدفون است.[9] ولی به هر حال، هنوز هم محل دفن ایشان، محل اختلاف میان علما است.

پی نوشت :

[1] . اصفهانی عمادزاده؛ حسین؛ زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها)، محمد، ن چ: 4، چ: احمدی، سال: 1367، ص 47
[2] . همان؛ زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها) ص 47
[3] . همان؛ زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها) ص 48
[4] . فضائلی؛ حبیت‌ا...؛ مرد آفرین روزگار زندگی حضرت زینب كبری (سلام الله علیها) ارشاد اسلامی، چ: ارشاد، ن چ: اول سال: 1368، ص 10
[5] . دستغیب شیرازی؛ عبدالحسین؛ زندگانی فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) و حضرت زینب (سلام الله علیها) علمیه السلامیه، بی‌تا، بی‌جا، ص 17
[6] . همان؛ مرد آفرین روزگار؛ ص 11
[7] . بوته كار حسن؛ زینب كبری (سلام الله علیها) عقیله بنی هاشم، بهار، چ: فروردین، ت: 1375 ن، اول ص 176
[8] . همان: زندگی حضرت فاطمة الزهرا (سلام الله علیها) و حضرت زینب (سلام الله علیها) . ص 14
[9] . همان، زینب كبری عقیله بنی هاشم، ص 276


مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.


پایگاه جامع عاشورا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic