روایت دردهای زینب (س) - لحظات غربت شام
نویسنده : رحمان نجفی
تاریخ : جمعه 12 اردیبهشت 1393

روایت دردهای زینب (س) - لحظات غربت شام


سید بن طاووس می‌نویسد:" وقتی اسرا و بازماندگان شهدا را وارد دارالاماره یزید كردند، درحالی كه همگی به وسیله ریسمان به هم بسته شده و در مقابل یزید قرار گرفتند، امام سجاد، یزید را مخاطب قرار داد و فرمود: «ای یزید! تو را به خدا قسم می‌دهم كه در بارة پیامبر چه گمانی می‌كنی، اگر ما را با این حالت بنگرد.»
یزید دستور داد ریسمان را از آن ها جدا نمودند. سپس دستور داد سر مقدس امام حسین را در مقابل او قرار دهند و زنان را هم پشت سر خویش جای داد تا به سر مبارك نظر نیفكنند. اما وقتی چشمان امام سجاد بر آن سر مقدس افتاد ، بعد از آن دیگر از گوشت كلة گوسفند و امثال آن نخورد.

 

 


در این لحظه، فاطمه دختر امام حسین (علیه السلام) فرمود: «ای یزید! آیا جا دارد كه دختران رسول خدا این طور اسیر باشند!؟.»
آن زمان كه چشم زینب بر سر مبارك برادرش افتاد، دست برد و گریبان خویش را پاره كرد و با صدایی حزین و دلخراش فریاد زد: «یا حسیناه! یا حبیب رسول الله! یا بن مكه و منا! یا ابن فاظمه الزهراء سیده النساء! یا بن بنت المصطفی!»
به خدا قسم، زینب تمام حاضرین در مجلس را به گریه واداشت و یزید بهت زده سكوت كرده و ناگهان چوب خیزران را طلب كرد و با آن به دندان‌های ثنایای امام حسین می‌زد.

ابوبرزة‌اسلمی متوجه یزید شد و گفت: «ای یزید! وای بر تو! آیا با چوب به لب و دندان های حسین می‌زنی كه پسر فاطمه می‌باشد؟ من شهادت می‌دهم كه دیدم رسول خدا دندان های حسین و برادرش حسن (علیهما السلام) را می‌بوسید و به ایشان می‌فرمود: «انتماسیدی شباب اهل الحنه، شمار دو بزرگ جوانان اهل بهشت می‌باشید. خدا قاتل شما را بكشد و او را لعنت كند و جهنم را كه بد جایگاهی است، برای او مهیا كند؟ یزید خشمناك، دستور داد او را از مجلس خارج كنند. سپس یزید شروع به خواندن اشعاری نمود:
لیت اشیاخی ببدر شهدوا
جزع الخزرج من وقع الاسل
فاهـلوا و اسـتهلوا فـرجـاً
ثـم قـالـوا یا یـزید لاتـشل
ای كاش بزرگان من كه درجنگ بدر جزع و فزع قبیل خزرج را از آن زد و خوردها مشاهده نمودند، می‌بودند و برای این عمل من اظهار خوشحالی و فرح می‌نمودند و می‌گفتند: ای یزید دستت بریده و شل مباد!

برچسب ها: حضرت زینب سلام الله علیها، مقالات،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه حضرت زینب سلام الله علیها می باشد.


پایگاه جامع عاشورا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic